بررسی دو هاچ بک : پژو ۲۰۶ و برلیانس H220

مدل هایی که بیشتر مورد پسند جوان ها و بانوان واقع می گردد بیشتر مدل های خودروهای هاچ بک می باشد . از این رو با در نظر گرفتن جوان بودن جمعیت کشور پس نیاز به خودروهایی که این قشر دوست دارند هم بیشتر می گردد . با نگاه کردن به بازار خودروها متوجه می شویم که همین هاچ بک ها موفق شده اند در بازار شلوغ خودروها برای خود جایگاه خوبی را فراهم آورند .

خودروی پژوی ۲۰۶ تیپ ۵ تا قبل از ورود برلیانس H220 موفق شده بود طرفداران خودروهای هاچ بک را به سوی خود جلب نماید و در رده خودروهای هاچ بک زیر ۴۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان برای خود یکه تاز باشد

اما با ورود رقیب تازه وارد چینی به نام برلیانس H220، عرصه بر یکه تازی پسر سال خورده ایران‌خودرو کمی تنگ‌تر آمده‌است. در ادامه به مقایسه اجمالی بین این دو رقیب، یکی کهنه‌کار و مغرور و دیگری جوان و پر ادعا خواهیم پرداخت.

 

موتور:

خودرو پژو ۲۰۶ تیپ ۵ از موتور معروف تی یو فایو ۱۶۰۰ سی سی، ۱۶ سوپاپ با حداکثر قدرت ۱۱۰ اسب بخار و حداکثر گشتاور ۱۴۲ نیوتون بر متر و گیربکس ۵ سرعته دستی بهره می‌برد. این پیشرانه از لحاظ آلایندگی استاندارد یورو ۴ را پاس می‌کند و در سیکل ترکیبی طبق ادعا سازنده ۶/۶ لیتر بر صد کیلومتر مصرف دارد.

 

در مقابل برلیانس H220 با موتوری با کد BM15L برگرفته شده از موتورهای میتسوبیشی با ظرفیت ۱۵۰۰ سی سی، حداکثر قدرت ۱۰۲ اسب بخار و حداکثر گشتاور ۱۳۸ نیوتون بر متر و گیربکس ۵ سرعته دستی عرضه می‌شود. این پیشرانه از لحاظ آلایندگی استاندارد یورو ۴ را پاس می‌کند و در سیکل ترکیبی طبق ادعای سازنده ۴/۶ لیتر بر صد کیلومتر مصرف دارد، که با توجه به وزن ۱۱۹۴ کیلوگرمی برلیانس در مقابل وزن کمتر ۲۰۶ تیپ ۵، قدرت پیشرانه شیر پیر بر جوان چینی پرادعا به ظاهر بیشتر می‌چربد.

 

در خودرو ۲۰۶ تیپ ۵ در هر چهار چرخ از سیستم ترمز دیسکی استفاده شده‌است. ترمزگیری تیپ ۵ این خودرو از بدو ورود، زبان زد خودرو دوستان بوده است. (مساله‌ای که در طول زمان بدلیل تغییرات فنی در این خودرو متاسفانه ضعیف‌تر شده‌است) در برلیانس H220 در چرخ‌ها جلو از ترمز دیسکی و در چرخ‌ها عقب از ترمزها کاسه‌ای بهره می‌برد. در بخش ترمزگیری بر روی کاغذ خودرو کهن‌سال پیروز ماجرا است.

نتیجه‌گیری:

قیمت فعلی ۲۰۶ تیپ ۵ طبق اعلام سازنده ۳۶.۸ میلیون تومان و قیمت روز برلیانس H220 در مدل گیربکس دستی ۳۸ میلیون تومان اعلام شده‌است. با توجه به تشنگی بازار خودرو کشور و اکثریت جوان جامعه، ورود خودرو آن هم از کلاس هاچ‌بک می‌تواند بسیار جذاب باشد. با شرایط یاد شده، برلیانس H220 می‌تواند همراه با عرضه با تیراژ مناسب و تامین قطعات و خدمات پس از فروش مکفی، سهمی قابل توجه از بازار خودرو زیر ۴۰ میلیون تومان برای خود کنار بگذارد.

 

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید