تاریخچه پژو ۲۰۶

پژو ۲۰۶

یک خودروی سواری محصول پژو است که به جهت امکانات رفاهی مناسب و  هندلینگ مناسب، جذابیت ظاهری و هچنین گزینه‌های گوناگون و فراوان در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد و در ایران با ۶ تیپ تولید و عرضه می شد.

اگرچه در سال ۲۰۱۰ در بسیاری از کشورهای اروپایی تولید آن متوقف شد، اما فروش آن با تغییر در چهره، با نام +۲۰۶ در اروپا از سال ۲۰۰۹ آغاز شد و تا سال ۲۰۱۲ ادامه یافت.

پس از اینکه تولید پژو ۲۰۶ متوقف شد، ایران خودرو برای کاهش ضرر ناشی از توقف ناگهانی تولید این خودرو و همچنین پاسخ به عطش بازار، دست به تولید پژو ۲۰۶ ایرانی، بدون نظارت و اجازه و لیسانس پژوی فرانسه زد. در این خودرو تمامی قطعات پژو ۲۰۶ که تحت نظر و لیسانس پژوی فرانسه تولید و یا از سوی پژو برای تولید ۲۰۶ تامین می شد، با نمونه های ساخت داخل و یا کشور های شرق آسیا تعویض شد. حتی برخی از سیستم های این خودرو که دارای انحصار ساخت توسط پژو بود، از روی این خودرو حذف گردید به گونه ای که خودروی جدید فقط در ظاهر با ۲۰۶ های قبلی شباهت داشته و بسیاری از توانایی های اصلی آن عملاً وجود ندارد، به عنوان نمونه می توان از تغییر صفحه نمایش چند منظوره خودرو به نوع بزرگتر (ولی با امکانات بسیار کمتر) به جای صفحه نمایش هوشمند متداول تک خطی، استفاده از پشت کیلومتر رانا در نمونه های تولیدی اسفند ۱۳۹۱ تا فروردین ۱۳۹۲ و بهره گیری از قطعات ایربگ ایرانی و چینی و ترمز ای بی اس کره ای اشاره نمود همچنین این خودرو به هیچ عنوان امکان استفاده از کروز کنترل های متداول خانواده خودرو های پژو را ندارد. مشکلالت یاد شده تا فرودین ۱۳۹۴ ادامه داشته و با اضافه شدن مجموعه P6L به خودروی های ۲۰۶ تولیدی ایران بسیاری از ویژگی های اولیه خودروهای فرانسوی در این خودرو مجددا فعال شده است که از آن می توان به صفحه هوشمند بزرگ با امکان نمایش دما محیط داخل و بیرون خودرو، نمایش نام فایل موزیک در حال پخش،هشدار باز بودن درب ها، دزدگیر به صورت پیش فرض و نصب شده در کارخانه، سنسور دنده عقب پیش فرض و مجموعه بلوتوث و میکروفن با قابلیت نمایش نام تماس گیرنده روی صفحه چند منظوره و کامپیوتر سفری با اطلاعاتی نظیر میزان مصرف سوخت، مقدار برد باقی مانده خودرو با مقدار سوخت فعلی و مدت زمان رانندگی از شروع سفر کاملا مشابه نمونه Type B شرکت پژو اشاره نمود .

همچنین قبل از توقف تولید پژو ۲۰۶، ایران خودرو از رانا به عنوان جانشین پژو ۲۰۶ یاد کرده بود که با توقف تولید پیش از موعد ۲۰۶، رانا زودتر به بازار ارائه شد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید